Přeskočit na obsah

Minimalismus: Když méně znamená vlastně problém

Byla jsem minimalistkou 10 let. Vyzkoušela jsem všechny techniky a tipy a přečetla většinu knih. A bylo to skvělé! Začala jsem se cestovat s minibatohy, naučila jsem se být extrémně praktická a získala jsem větší vnitřní klid. Alespoň na chvíli. Jenže jsem zjistila, že minimalismus škodí a skrývá v sobě mnoho zlého. Jste minimalisté nebo se chystáte jimi stát? Tohle jsou stinné stránky jednoduchého životního stylu, které byste měli znát.

Minimalismus škodí #1: Ovládá vás posedlost

Minimalismus budí posedlost. Kde byla radost a štěstí, tam vládne stres a tvrdá disciplína. Neustále sledujete Youtubery nebo jiné tvůrce a hledáte inspiraci. Co ještě můžete ze svého života odebrat? Co už nepotřebujete? Co tam přebývá? A tak se zbavujete a zbavujete. Až si nevšimnete, že jste vyhazováním věcí posedlí.

Už se neradujete ze svého života. Spíš jako drogoví psi slídíte svým domovem a čucháte další sáček, který musíte odhalit a zničit. Anebo jste taky jako Kazatel. Marnost nad marnost, všechno je marnost! Dospějete až do depresivního stádia, kdy si uvědomíte, že ani ten největší minimalismus vás životního chaosu a zmatku nezbaví. Může jen pomoct, ale to ostatní leží ve vašem nitru.

Posedlosti propadnete snadno. Když si chcete koupit něco nového, záhy vám dojde, že to nepotřebujete. Když si chcete něco koupit jen pro zábavu, záhy nad tím mávnete rukou. Je to zbytečnost. A tak se dostanete do fáze, kdy se radost stává zakázanou zbytečností. Žádné nové oblečení, žádné zbytečné dekorace, žádné zbytečné koberce, hrnky, šálky, polštáře, oblečení, boty, tašky…

Zní to hrozně. Ale mnoho lidí tímto způsobem žilo a stále žije po mnoho let. Včetně mě.

Minimalismus škodí #2: Žijete ve vakuu

Všechno je bílé, béžové nebo písčité. Nemáte okolo sebe žádné barvy, protože přesně ty narušují váš zaběhlý pořádek, rutinu, čistotu a klid. Hlavně žádné vzory nebo cokoli lesklého!

Na internetu a sociálních sítích takový interiér vypadá krásně. Ale ve skutečnosti není o co stát. Bílé plochy pokrývá šedavá vrstva prachu a špíny. Když uklidíte, cítíte se jako na pitevně. Tak sterilní prostředí nemají ani v laboratoři. Když si to neuvědomíte včas, můžete dost dobře skončit s hrnkem čaje na podlaze prázdného pokoje. Kolem vás panuje tak hluboká prázdnota, že i lidé bez domova jsou v tu chvíli naplněnější než vy.

Nevěříte? Podívejte se na Instagram. Obrázky jsou nádherné! To samé by chtěl každý. Ale ne v realitě.

Minimalismus škodí #3: Mizí ženskost

Extrémní minimalismus má vliv na vaši ženskost. Pokud jste muž, tento krok jednoduše přeskočte 🙂 Pro ženy mám ale velké varování. Minimalismus je návykový.

V mém případě zašel tak daleko, že jsem si ostříhala vlasy na kluka vlasy. Zbavila jsem se většiny make-upu a ve skříni mi nevisely jediné šaty. V mém šatníku byste našli jen praktické oblečení, jako jsou džíny, trička a mikiny s kapucí. Milovala jsem černou barvu, i když jsem přírodně blondýna. Takže černá ještě víc kontrastovala s mou bledou pletí a vlasy. Moje image působila spíš chlapsky. O to víc, že moje tělo nemá moc ženských křivek. Lidé mi říkali, že jsem lesba, a oslovovali mě „Chlapče“. A mě to psychicky bolelo. Dlouho jsem nechápala, v čem tkví problém.

Až později mi došlo, že se moje celoživotně chatrná ženská energie dočista vytratila. Protože jsem veškerou pozornost zaměřovala na praktičnost a jednoduchost, krása a ženskost neměly v mém životě místo.

I když jsem tedy dokonale zapadala do extrémní minimalistické škatulky, nebyla jsem to já.

Minimalismus škodí #4: Ztrácíte individualitu

Další temnou stránkou minimalismu je, že se stáváte robotem. Jednoduchost vám sice usnadní život, ale na druhou stranu ztrácíte schopnost přemýšlet a rozhodovat se. Všechno děláte automaticky.

Ukážu vám praktický příklad. Představte si, že ve skříni máte:

  • pět triček složených v krabicích podle Marie Kondo,
  • dvoje džíny,
  • jedny tenisky,
  • jednu oblíbenou mikinu,
  • batoh.

V kuchyni pak najdete oblíbený šálek a misku. Pro volný čas máte čtečku Kindle, telefon, diář, notebook a koloběžku. Takhle zhruba vypadá životní styl mnohých Youtuberů minimalistů. Zatím to vypadá docela dobře ne? A nyní se pojďme podívat do všedního dne.

Každodenní rutina

Je ráno, den začíná. Obléknete si jedno ze svých tří triček, džíny, mikinu s kapucí a tenisky. Vezmete si batoh a přichází tu snídaně. Žádné přemýšlení. Odbudete si ranní hygienu, a můžete vyrazit do školy nebo do práce. Neberte mě špatně, rutiny jsou v pohodě, protože šetří čas a prospívají mozku. Ale pokud pracujete z domova jako já, zaděláváte si na problém. Jste jako roboti.

Tím, že netrávíte žádný čas na cestě ani v kanceláři, máte spoustu volného času. A co budete dělat po zbytek dne? Číst den co den knihy? Brázdit desítky kilometrů na koloběžce? Dívat se na filmy? Z počátku možná, ale časem i ty nejmilovanější koníčky omrzí. Váš mozek navíc potřebuje nové podněty, změnu, přestávku. A to ve vašem životním stylu nejde. Když jste minimalisti, váš domov je strohý a poloprázdný. Nemáte žádné pěkné věci, žádné podněty ani inspiraci. Prostě pusto a prázdno.

Minimalismus škodí #5: Převládají věci

Paradoxní, že? Ale když jste posedlí minimalismem, váš život je mnohem více o věcech, než o životě bez nich. Tak moc chcete mít jednoduchý život bez věcí, že myslíte jen na svůj majetek. Neustále si kladete otázky jako:

  • Mám dost věcí?
  • Neměl bych se zbavit nějakých věcí?
  • Nemůžu si tu věc koupit.
  • Rád bych se zbavil mnoha věcí, ale nevím kterých.

Je to velmi stresující a očekávaný vnitřní klid mizí na hony daleko.

Na závěr: Můj názor

Po deseti letech zkušeností s minimalismem je tohle nepříjemné zjištění. Zatímco hlavním přínosem minimalismu je zisk, v mém případě to byla mnohonásobná ztráta. Když si však ujasníte, co od minimalismu očekáváte, a uvědomíte si všechny přínosy, zjistíte, že je to skvělá věc. Ale já s ním končím. Nevím, na jak dlouho. Ale potřebuji se vrátit zpátky sama k sobě.

Chci se podělit o názor

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *