Přeskočit na obsah

Tvůrčí blok není diagnóza: Jak ho překonat

Blikající kurzor, hořící termín, prázdná stránka, vymetená hlava. Známé klišé nejeden copywriter nebo spisovatel zažil na vlastní kůži. Tvůrčí blok je nepříjemný zádrhel, který nepěkně komplikuje život. A především nikoho nezajímá, že ho máte. Počítají se totiž jen a jen výsledky. A protože o tvůrčím bloku něco vím, napsala jsem pro vás článek, kde se dozvíte, jak se projevuje, co ho způsobuje a jak se ho co nejdříve zbavíte. Tak pojďme na to.

Jak se projevuje tvůrčí blok

Kurzor bliká, myšlenky víří, ovšem výsledek je nejistý. Psát se vám nechce, nápadům schází struktura a termín se neúprosně blíží. Tvůrčí blok má mnoho podob a stejný výsledek. Respektive žádný výsledek. Co mělo být včera, to jste odložili až na zítřek a jen doufáte, že tentokrát už to opravdu půjde. V hlavě panuje takové pusto, že i Sibiř je proti tomu bohatý ekosystém. Kdybych tedy příznaky tvůrčího bloku měla shrnout, bude to:

  • nechuť cokoliv tvořit,
  • odkládání práce,
  • žádné nápady,
  • chybějící struktura,
  • nulová představa o výsledku,
  • blikající kurzor,
  • prázdná stránka.

Jak překonat tvůrčí blok

Nejlepší metoda, kterou znám zní: Srovnejte si myšlenky. A nezáleží na tom, jak to uděláte. Prostě to udělejte. Osobně vám doporučuju prostý způsob v podobě tužky a papíru. Tady je podrobný návod, jak si srovnat myšlenky a přeprat tvůrčí blok:

  1. Vezměte si oblíbené pero a blok. (Haha, blok na blok ;)) Proč oblíbené? Protože sledovat při pitvání vlastních myšlenek ohlodanou propisku a sešit z první třídy není zrovna povznášející proces.
  2. Najděte si klidné a pohodlné místo, kde se cítíte dobře. Proč? Protože místo, které vám drásá nervy, nemůžete se soustředit a plně se uvolnit, vám přinese maximálně migrénu.
  3. Pokládejte si ty správné otázky. Dovedou vás k odpovědím a pomohou vám rozklíčovat příčiny vašeho bloku. Ale odpovídejte na ně upřímně! Mezi otázky může kupříkladu patřit toto:
    • Proč neustále odkládám tento článek?
    • Co mi brání vytvořit tento text?
    • Co všechno potřebuji ke zpracování tohoto zadání?
    • Co konkrétně je mi u této práce nepříjemné?
    • Co si myslím o své práci?
    • Co cítím, když píšu?
    • Co je cílem tohoto textu?
    • Dává mi tato práce smysl? Baví mě to? Vím, co je přínosem?
    • Za jakým účelem píšu? Co chci lidem předat?
    • Pro koho to ve skutečnosti dělám? Jaká je má motivace?
  4. Vyhodnoťte své odpovědi. Po zodpovězení všech otázek můžete dojít například k tomu, že…
    • Vaše kolegyně je nesnesitelná slepice, která vám text stejně celý zkritizuje a nemá smysl se snažit.
    • Psaní vám nedává vůbec žádný smysl a vlastně pokračujete jen ze setrvačnosti.
    • K napsání vám chybí důležité podklady a informace, proto úkol podvědomě odkládáte.
    • Z výsledku máte strach, protože si nevěříte.
    • Naposledy se to moc nepovedlo, takže očekáváte další selhání. A co si budeme, bylo to sakra nepříjemné!

Když odhalíte příčiny svých potíží, obratem získáváte náhled na řešení celé situace. Některá zjištění mohou být nepříjemná, další náročná, jiná budou vyžadovat vaši iniciativu a sebezapření. Možná budete muset promluvit s kolegyní, zaměřit se na přípravu nebo se lehce dovzdělat. Každopádně už víte, co musíte udělat.

Co způsobuje tvůrčí blok

Abyste brzy nespadli zpátky do krize tvůrčího bloku, je třeba odhalit příčiny, které se s tím pojí. Demotivace. Přílišný nátlak. Strach z nedokonalosti. Únava. Syndrom vyhoření. Vyprahlá kreativita. Nedostatek podnětů k tvorbě. Nesoustředěnost. Příčin je spousta. Společně je rozebereme do hloubky.

Demotivace

Můj osobní nejčastější spouštěč. Když vám téma nebo výsledky nedávají smysl, jen stěží se můžete dokopat k tomu, abyste ze sebe vydali všechno. Zkuste téma prozkoumat, podívat se na něj novýma očima a uchopit ho tak, aby vám dávalo smysl a přinášelo očekávané výsledky. Anebo to zabalte, možná jste fakt někde odbočili špatně.

Nátlak

V době umělé inteligence, masové konkurence a nekompromisních termínů je nátlak denním chlebem každého copywritera. Šéf na vás tlačí, díky AI konkurence tluče texty 1000x rychleji a vám klepe termín na dveře. To je dost stresu. Ani řešení v tomto případě není ideální. Buď ohněte hřbet a skloňte se před všemocnou AI, která váš výsledek urychlí, nebo se zakousněte. Hoďte stresy za hlavu a dělejte svou práci nejlíp jak umíte. Víc od vás svět stejně nemůže žádat.

Nedokonalost

Nikdo není dokonalý je krásně znělé a pravdivé klišé. Co je dokonalost? Sto očí, sto chyb. Každý vám vždycky něco vytkne. Někdo vás vyloženě setře, že byste nejradši zahodili celé řemeslo. Bolí to, hlavně ego. Ale nevěšte hlavu. Dejte do každého textu to nejlepší a neflákejte finální čtení. Snadno tak odlišíte konstruktivní a destruktivní kritiku.

Únava a vyhoření

Běžné, otravné a strašné. Každý o tom mluví, na oko se s tím pracuje. Ale realita? Pokud si vás najmou jako laciného pisálka, nečekejte benevolentní prostředí pro vaše duševní zdraví. Ani omylem ne. Jediným lékem je odpočinek. Naučte se, jak si vyčistit hlavu od psaní a vypnout. Kašlat na všechna očekávání. Máte právo odpočívat.

Vyprahlá kreativita a nedostatek podnětů

Někdy není problém napsat text, ale vymyslet, o čem psát. Nápadů je tolik, ale které z nich dávají opravdu smysl? Co bude to ono? Jednoduchý tip zní: Zapisujte si své nápady do sešitku, a v případě nouze do něho nahlédněte. A jestli stále tápete, přečtěte si můj článek o tom, kde vzít inspiraci pro vaše texty.

Teď už víte, jak tvůrčí blok vypadá, proč se objevuje i jak se ho zbavit. Držím vám palce a přeju mnoho úspěchů při tvorbě.

Napište si o nové texty

Není nač čekat! Pusťme do práce.

tereza hladíková

Chci se podělit o názor

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *